Food Lion 6/15-6/21

Today was a wonderful day. The weather was amazing. So good in fact that me and the babies had to get out of the house. And being as how we live just a few minutes (walking) from a Food Lion, I thought that it might be an interesting place to go. I'm sorry that I'm not comfortable or crazy enough to let Michael walk around a store while I am alone and wearing Meghan. Otherwise, it was great. While I was there I had the opportunity to write down a few good deals for this week. I was very impressed. Even though it seems like Food Lion does not double coupons, and the remainder of their coupon policy kind of sucks (it can be found here ), I think it is still worth my time to consider them for my grocery shopping trip planning. Maybe you will too.

Here is the list of sales/(in my opinion) good deals for the week of 6/15/11-6/21/11 for Lynchburg VA and surrounding areas:
(I did not bother matching up coupons with sales because my coupon binder is slightly less than organized, sorry.)

Sparkle paper towels (reg. single roll)-10/$10
Sparkle (6 big rolls)- $5.99
Brawny (single roll)- 10/$10
Raspberries- 2/$4
Strawberries 1lb box- 2/$4
Grapes(red, seedless)- $0.99/lb
Eggplant- 1.69/lb
Folgers (select varieties)-$7.99
Willy Wonka movie theater box candy- 5/$5
JIF Simply (27.3oz* jar)- $2.97
Betty Crocker cake mix- 4/$5
Margaret Holmes canned veggies and beans- 10/$10
Food Lion brand taco sauce- $1.61
Ramen- 5/$1
Coke products(2 liters)- $0.99
Hershey's chocolate/strawberry sauce- $1.79
Whole roasting chicken- $0.94/lb
McCormick Garam Masala- $1.91
Maple Syrup(8.5oz)- $3.99
Basic 4 cereal- $2.24
Shoulder blade Chops- $2.19/lb
Mr. Clean floor cleaner(40oz bottle)- $2.99
Tyson 100% chicken nuggets/tenders- $5.99
Food Lion brand texas toast- $1.79
PictSweet steamable veggies- 5/$5
Celentano cheese filled ravioli (30oz bag)- $3.99
Landers Bagels- 4/$5
International Delight coffee creamer (32oz, excluding italian sweet cream)- 2/$5

I was quite shocked that some of the prices were better than what I find at Kroger. For example the chicken nuggets are typically $6.99. Normally I wouldn't care about the brand because I am more loyal to the idea of saving money. And trust me Banquet chicken nuggets are substantially cheaper ($4.99 compared to Tyson's $6.99, at Kroger). But, the only reason I buy the chicken nuggets is to have a meat that Michael will eat, and he won't eat the Banquet nuggets which are definitely of lesser quality). For a while there I was concerned that he was going to be a vegetarian. Its not that I have any objections to vegetarians, I just can't afford that kind of diet right now. I know that $1 won't make much of a difference. But at this point I feel like a failure if I'm not getting the best deals.

posted under |

11 comments:

Nancy said...

I miss working for Food Lion :)

Spilled Milkshake said...

Every single dollar makes a difference, but only if your family will eat it. Luckily, I have got a houseful of totally not picky eaters so I can remain loyal to money saving and not brands.

It's funny how most of those prices are the same as we have around here in rural Illinois :) even though we don't have a food lion.

I have just recently started making a price list of all the different stores in our area so I really know when something is on sale or I'm getting the best price. It takes some time and some dedication, but we have really got to start saving money.

Welcome to voiceBoks! I look forward to reading more of your blog - looks like we have a lot of the same interests!

Christina

Kathy said...

Taking a 2 year old and a baby out anywhere is an accomplisment!! I was never comfortable letting my little ones walk around when I had a baby in a front pack, you a smart mommy!!! Life with 2 is a big change isn't it! I am very impressed that you had time to write down prices.

I found you on VoiceBoks and am so glad I did!! I love how you share a little of your life and share your tips and deals! You have a very fun place to visit!!

Crystal said...

Don't worry I had an eight month old reaching above her head the whole time I was writing, trying to get my little notebook and pen. By the way, thanks for the comments.

may said...

Hi,welcome to voice boks am now following your blog and i hope you will do same in mine.
Is very necessary to save money and make the best deals but as for me i have no choice cos kroger is just opposite my house but i find them expensive,what can i do.

Jonna // Thirty-One Consultant said...

Hi! Just stopping by from VoiceBoks. Looking forward to reading more.

S. Greiner said...

Stoping by from voiceBoks! I'm a new follower and looking forward to learning more about you and your two little ones!

I have two that are 13 1/2 months apart so I totally get the challenges of taking care of 2! Great work mom!!!

Have a wonderful weekend!
Steph
www.alwaysjustamom.blogspot.com

productjunkiemama said...

Hey I have three kids and I sometimes feel overwhelmed with shopping with all three. Even though I give the pep talk in the car they still ask for candy and toys(smile). Welcome to Voiceboks and hope that you enjoy our community.

CylestialChola said...

Hi! I am a new follower from Voiceboks, and reading this was actually very interesting as I have five kiddos as a single mother. I hope you will wander over to my blog and perhaps follow me too. Be well! http://cylestialchola.blogspot.com/

KPort207 said...

New follower(kport207) from Voiceboks. Would love for you to visit my blog and follow me as well.

www.justthetwoofusanddeals.com

Thanks :)

Chef in Training said...

Hi! I found you at voiceboks! I love your blog! I am your newest follower and would love it if you would check out my blog and follow me too! Thanks!
-Nikki
http://chef-n-training.blogspot.com/

Post a Comment

Newer Post Older Post Home

Followers


Recent Comments